WebService و API

 

کاربرد وب‌سرویس و API در پنل اس‌ام‌اس چیست ؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای پنل‌های اس‌ام‌اس، باید قابلیت اتصال آن به نرم‌افزارهای خارجی باشد، تا این کاربرد باعث ‌شود که نرم‌افزارهای کاربردی دیگر بتوانند در شرایط مختلف پیامک ارسال نمایند. قطعه کدها به همراه قوانین مشخصی برای وب‌سرویس و API‌ ها تولید می‌شوند که با جایگزین نمودن آن‌ها در نرم‌افزار سرویس‌گیرنده و بعد از ارسال درخواست توسط این نرم‌افزار، ارتباط برقرار شده و پیامک مورد نظر ارسال می‌شود.. این پل ارتباطی باعث می‌شود، نرم‌افزار سرویس‌گیرنده توسعه‌یافته و بتواند از خدمات ارائه‌شده پنل پیامک استفاده نماید.
به‌ عنوان ‌مثال یک فروشگاه اینترنتی تمایل دارد پس از خرید مشتری، پیامکی با متن کد رهگیری و یا اطلاعات خرید برای آن‌ها ارسال نماید. بدین منظور می‌تواند از وب‌سرویس‌های پنل‌های پیامک استفاده نماید تا با ورود اطلاعات اولیه (مانند شماره تلفن همراه) توسط مشتری در فروشگاه اینترنتی خود، پیامک اطلاعات خرید را به صورت خودکار برای آن‌ها ارسال نماید.

وب‌سرویس‌های پنل‌های پیامک می‌توانند کاربردهای زیر را برای کاربران داشته باشند:

• اطلاع‌رسانی در موارد مختلف

وب‌سرویس به شما این امکان را می‌دهد که به‌صورت خودکار ارسال کالا را به مشتریان خود اطلاع‌رسانی فرمایید. چنانچه شما صاحب یک فروشگاه آنلاین باشید فرآیند خرید را این‌گونه تصور نمایید که می‌خواهید مشتری را از مراحل ثبت سفارش تا تحویل کالا آگاه سازید؛ به این صورت که مشتری شما لحظه‌ای که درخواست کالا را ثبت نموده است اطمینان خاطر داشته باشد درخواست او به دست شما رسیده، تراکنش مالی موردنظرش به‌درستی در سیستم ثبت‌شده و همچنین از زمان دریافت کالایش باخبر شود، به این صورت که پس از تکمیل پروسه خرید و تحویل به بخش ارسال، پیامک به‌صورت خودکار ارسال شود.

• سیستم‌های مالی و حسابداری

پیامک‌ خدماتی تراکنش‌های مالی که پس از هر تراکنش از طرف بانک برای شما ارسال می‌شود به‌راحتی از طریق چند خط کد نویسی و جایگذاری درست آن در برنامه‌ها، نمونه بارز کاربرد وب‌سرویس در سرویس‌های پیامکی می‌باشد. شما به‌راحتی می‌توانید از طریق پنل پیامکی و چند خط کد نویسی و اتصال آن از طریق API به سیستم‌های مالی خود، شرح تراکنش‌ها را به انتخاب خود به اشخاص و شماره‌های موردنظر ارسال نمایید. سیستم حسابداری سازمانی شما پس از انجام پردازش‌های لازم، همزمان با واریز وجه به حساب کارکنان پیامکی حاوی اطلاعات لازم مالی را به کارکنان شرکت ارسال می‌نماید، این تنها نمونه کوچک از کاربردهای وب‌سرویس در پنل اس‌ام‌اس می‌باشد.

• تائید حساب کاربری

وب‌سرویس به شما کمک می‌کند تا شما حساب‌های کاربری وب‌سایت یا نرم‌افزارهای خود را ارتقاء ببخشید. پس از جای نمایی کدهای لازم، کاربر شما پس از ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات لازم، پیامکی حاوی کد فعال‌سازی دریافت می‌نماید که انحصاری بوده و امنیت کسب‌وکار و نرم‌افزار شما را به‌طور چشم‌گیری ارتقاء بخشد.

• اطلاع‌رسانی خدمات دولتی به شهروندان

سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی می‌توانند از طریق وب‌سرویس و API پایگاه‌های اطلاعاتی خود را به سیستم پنل پیامک متصل نمایند و اطلاعاتی همچون اطلاع‌رسانی مراحل صدور کارت ملی، شناسنامه، پاسپورت، دریافت استعلام و پرداخت خلافی خودرو، سیستم‌های نظرسنجی و روابط عمومی و بسیاری زمینه‌های دیگر را در قالب پیامک اطلاع‌رسانی نمایند.

• اطلاع‌رسانی دستگاه‌های حمل‌ونقل

سازمان‌های حمل‌ونقل بین‌شهری و پروازهای داخلی و خارجی از طریق وب‌سرویس سامانه پیام کوتاه می‌توانند اطلاعاتی مناسبی را در اختیار کاربران و مسافران قرار دهند، از ابتدای فرآیند خرید بلیت قطار یا هواپیما و دیگر وسایل حمل‌ونقل و تراکنش‌های مالی مربوط به این فرایند، ساعت حرکت رفت‌وبرگشت، زمانی که برای رسیدن به مقصد به طول می‌انجامد و هر اطلاعاتی که می‌تواند یک سفر خوب را بهبود بخشد و برای مسافر رضایت‌بخش نماید از طریق وب‌سرویس‌های پنل‌های اس‌ام‌اس می‌تواند به صورت پیام کوتاه ارسال گردد که اطلاعات جامعی به مسافران ارائه شده باشد.