سامانه پیام کوتاه

 

سامانه پیام کوتاه چیست؟

سامانه پیام کوتاه نرم افزار تحت وبی می باشد که قابلیت ارسال و دریافت sms ( یک پیام متنی ای هست که قابل استفاده در دستگاه های تلفن همراه، گوشی های هوشمند و PDA ها هست ) را بدون نیاز به سخت افزار یا نرم افزار جانبی دارد. همچنین این امکان را به شما می دهد تا ارسال پیام هایتان را برای ساعتی مشخص در آینده که امکان آنلاین بودن برای شما مشکل است تنظیم کنید.

استفاده‌های معمول از اس ام اس عبارت‌اند از:

 1. آگاهی صاحب گوشی موبایل از پیام‌های صوتی
 2. آگاهی یک فروشنده نسبت به درخواست عموم و راه‌های ارتباطی با او
 3. آگاهی یک پزشک از بیمارانی که مشکلات ضروری‌ای برایشان پیش می‌آید
 4. آگاهی یک شخص سرویس‌دهنده از زمان و مکان دیدار بعدی برای ارائه خدمات
 5. آگاهی یک راننده از آدرس جدید برای سوار کردن مسافر
 6. سرویس پیشرفته پیام (EMS) به افراد این امکان را می‌دهد که لوگو (آرم) اپراتورها یا آهنگ زنگ (ringtone) ها را ارسال و دریافت کنند.

Cscs (common short codes) چیست؟

کدهای کوتاه مشترک یا (cscs)، شماره تلفن‌های کوتاهی می‌باشند (معمولاً ۵ رقمی هست) که برای پیام‌رسانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این کدها قابلیت مکالمات صوتی را ندارند و بیشتر به‌منظور تبلیغات مورداستفاده قرار می‌گیرند.
در سال‌های اخیر spam شدن اس ام اس تبدیل به یک مشکل جدی برای تعدادی از کاربران شده است و طی یک حمله امنیتی کاربر فریب می‌خورد و شروع به دانلود ویروس، Trojan یا مخرب‌های دیگر می‌کند.
کاربران می‌توانند پیام‌های خود را از طریق یک درگاه sms از کامپیوتر ارسال کنند. درگاه اس ام اس وب سایتی است که به کاربران اجازه ارسال پیام به افراد دیگری را در محدوده خدمات sellular می‌دهد.

اس ام اس چگونه کار می‌کند؟

شکل زیر عناصر شبکه در یک سازمان (در یک شبکه GSM) از طریق حمایت sms را نشان می‌دهد.

سامانه پیام کوتاه

عناصر یک شبکه GSM و تعریف آن ها :

 • SMC (Short Message Center) : نهادی است که کار آن ذخیره و ارسال پیام از ایستگاه تلفن همراه هست.
 • SME (Short Message Entity) : می‌تواند در شبکه ثابتی قرار بگیرد و دریافت و ارسال پیام کوتاه را انجام دهد.
 • MCS : یک شبکه تلفن همراه هست که با سایر شبکه‌ها ارتباط دارد.
 • HLR : پایگاه داده اصلی در یک شبکه تلفن همراه هست ه شامل اطلاعاتی از مشخصات و مسیریابی مشترک تلفن همراه هست.
 • VLR : مربوط به MCS می‌شود که حاوی اطلاعات موقت در مورد تلفن همراه، اطلاعاتی مانند شناسایی تلفن همراه و سلول‌هایی که موبایل در حال حاضر در آن محدوده قرار دارد، هست.
 • با استفاده از اطلاعات VLR، MSC قادر به تغییر اطلاعات به BSS مربوطه به‌منظور انتقال پیام کوتاه به تلفن همراه خواهد بود.
 • BSS : شامل فرستنده و گیرنده هست که کار ارسال و دریافت اطلاعات را از طریق رابط هوا و ایستگاه‌های موبایل انجام می‌دهد. این اطلاعات از طریق کانال سیگنالیک عبور می‌کنند به‌طوری‌که موبایل بتواند پیام‌ها را دریافت کند حتی اگر تماس صوتی باشد.

پنل های ارسال اس ام اس فراپیامک:

فراپیامک یک پنل تخصصی مدیریت و ارسال پیامکی است که از طریق این بستر تحت وب شما قادر خواهید بود تا از امکانات پیامکی نظیر ارسال تکی، ارسال منطقه‌ای، ارسال از روی نقشه، ارسال کد پستی، دفترچه تلفن، نوبت‌دهی، نظرسنجی، مسابقه و ... استفاده نمایید. شما از طریق فراپیامک امکان ارسال از تمامی اپراتورهای پیامکی کشور با کمترین تعرفه ارسال رادارید. از ویژگی‌های سامانه فراپیامک سادگی استفاده حتی بدون نیاز به هیچ دانش فنی هست و شما این امکان رادارید تا تنها از طریق اتصال به اینترنت و بدون نصب هیچ دستگاه جانبی اقدام به استفاده از سامانه اختصاصی خودنمایید.